Koolitus on välja töötatud metoodilise materjali põhjal, mis on tõlgitud ja kohandatud eesti keelde koostöös Tervise Arengu Instituudi, MTÜ Seksuaaltervise Labori ning Elsbeth Reizemaga Rutgersist. Materjali on täiendatud Soome Väestöliitto lapse seksuaalse arengu teemaliste allikatega. MTÜ VAITER koolitused toimuvad Tervise Arengu Instituudi nõusolekul ja toel.
 
Täienduskoolitus on suunatud lasteaiaõpetajatele ja teistele koolieelses eas lastega töötavatele spetsialistidele. Lühikoolitus on sobiv lapsevanematele ja kõigile huvilistele. Allpool on toodud välja info mõlemale sihtrühmale.
 
Koolituse eesmärk on arendada teadmisi ja oskusi koolieelses eas laste keha-, tunde ja turvalisuse õpetusest ja toetada seeläbi koolieelses eas laste eakohast seksuaalset arengut ning sotsiaalsete ja enesekohaste oskuste kujunemist.   
 
Koolituse lõpuks õppija 
• Teadvustab eelkoolieas lapse keha-, tunde ja turvalisuse kasvatuse olulisust ja enda rolli selle elluviimisel ning suhtub positiivselt eakohaselt edastatud seksuaal- ja tundekasvatuse elluviimisse 
• Teab laiapõhjalise seksuaalkasvatuse fookusi hariduses (nt eakohasus, positiivne lähenemine, nõusolek, võrdsus, austus) 
• Teab lapse seksuaalse arengu etappe 
• Oskab rääkida seksuaalkasvatuse teemadel laste, lapsevanemate ja kolleegidega, luues seksuaalsusega seotud teemade käsitlemisel turvalise ja toetava õhkkonna 
• Oskab lipusüsteemi metoodikat kasutades hinnata laste seksuaalkäitumist (loomulik, sobimatu ja lubamatu) ja sellele reageerida   

Koolitus lasteaiaõpetajatele jt. lastega töötavatele spetsialistidele:

Õppemaht on 20 akadeemilist tundi, sh 12 akadeemilist tundi kontaktõpet ning 8 akadeemilist tundi iseseisvat tööd. Koolitused toimuvad õppetööks sobivate tingimustega koolitusruumides ja/või õppetööd toetavates veebikeskkondades.  
 
Õppevahendid on: 
* juhendmaterjal „Koolieelses eas laste seksuaalkasvatus: keha, tunded ja turvalisus. Metoodiline materjal lapse seksuaalse arengu toetamiseks” 
* Videomaterjal: Lapse keha- ja tundeõpetus 
* Euroopa seksuaalhariduse standardid 
* Sensoa Lipusüsteemi juhendmaterjal. Lisainfot leiab sotsiaalkindlustusameti veebilehelt https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/sensoa-lipususteem 
* Poster: Laste ja noorte seksuaalkäitumise hindamine lipusüsteemi meetodil 
 
Koolituse läbimise tingimuseks on vähemalt 85 protsendi ulatuses kontaktõppes osalemine, iseseisva töö ülesannete sooritamine ning juhendmaterjali rakendamine kahe kontaktõppe vahelisel ajal.
Koolituse läbinule väljastatakse tunnistus.
 
 

Koolitus lapsevanematele ja kõigile huvilistele:

Pakume 2 h lühikoolitust ja 8 h pikemat koolitust. 

Koolituse tellimine ja registreerumine:

Koolitusele saab registreeruda kuni 10 liikmelise grupiga! Tellida saab veebikoolitust (koolitusplatvorm kokkuleppel) või kontaktkoolitust üle Eesti (koolitusruumid ja toitlustus tellija poolt). 
Osaleda saab ka MTÜ VAITER poolt korraldatud koolitustel, kuhu on võimalik registreeruda individuaalselt.
Palume huvi korral täita alljärgnev vorm!

Koolitaja(te) kvalifikatsioon:

Kai Part – MD, PhD, lektor Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini valdkonna naistekliinikus ja seksuaaltervise uuringute keskuses, naistearst-õppejõud Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliinikus. Alates 1990. aastatest seisnud selle eest, et Eesti kooli õppekavas oleks inimeseõpetuse aine, kirjutanud koos kolleegidega seksuaalkasvatuse õpetajaraamatu II ja III kooliastmele, koostanud 8. klassi inimeseõpetuse õpiku. Aitas kohandada ja sisuliselt toimetada lasteaia seksuaalkasvatuse juhendmaterjali ja lipusüsteemi metoodikat. 
 
Pilvi Luhaste – koolieelse lasteasutuse õpetaja Tartu La Rukkilill, Tartumaa tervist edendavate lasteaedade koordinaator. Keha-, tunde- ja turvalisuse kasvatust on praktiseerinud oma töös lastega vanuses 1,5. – 7. a. Läbinud Sensoa lipusüsteemi koolitaja koolituse. Tegelenud eelkooliealiste laste väärkohtlemise ennetustööga ning osalenud eelkooliealiste laste seksuaalkasvatuse õppematerjali koostamisel pilootprojektis. Projektis osalemine andis suurepärase praktilise kogemuse ja põhjaliku ülevaate metoodilisest õppematerjalist. Kogemuskoolitajana peab väga oluliseks viia omandatu võimalikult paljudeni, kes töötavad eelkoolieelses eas lastega, et alushariduses luua ühtne ning toimiv keha-, tunde-ja turvalisuse kasvatus.
 
Tiivi Pihla – elukutselt on ämmaemand. Seksuaalkasvatuse ja -hariduse teema on oluline osa tema elukutsest ja see on saanud väga hingelähedaseks, sest näeb, et see mõjutab väga mitmetähenduslikult iga inimese tervist ning elukogemust alates sünnist. Seetõttu on suurima heameelega kaasa löömas ka eelkooliealiste laste seksuaalkasvatust puudutava metoodika tutvustamisel. Tööalaselt tegutseb ämmaemandana SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Seksuaaltervise keskuses ning õppejõuna Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis, kus käsitleb ka seksuaalkasvatuse teemasid kogu inimese elukaare vältel. 
 
Õnne Liv Valberg – omab magistrikraad sotsiaaltöö erialal. On töötanud tervisedenduse peaspetsialistina Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametis, juhatajana Saku Päevakeskuses, peaspetsialistina Sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonnas ja nõunikuna Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakonnas. Sellele lisaks on olnud tegev Eesti Seksuaaltervise Liidus- peamiselt noortenõustajana, kuid on andnud panuse ka internetinõustamise teenuse arendusse ja ühe noortele suunatud õppefilmi valmimisse. Praegu on koolitaja ja perenõustaja kahes MTÜ-s: VAITER ja Eesti Unekooli Ühing. Juba 10 aastat on nõustanud ja koolitanud peresid ja spetsialiste ka lapse une teemal. On ka Lipusüsteemi koolitaja.