„Lahutusest lahenduseni“ – toetusgrupp lahutuskriisis meestele, kes tahavad eluga edasi liikuda
Oled lahutust kaalumas
Oled veel suhtes, aga tõsiselt kaalud lahutust.
Oled lahutamas
Oled praegu lahutamas.
Oled lahutatud
Oled juba tükk aega tagasi lahutanud, aga pidevalt mõtled veel eelmisele suhtele ja eksile.
Kellele „Lahutusest lahenduseni“ toetusgrupp mõeldud on?
See grupp on sulle, kui oled:
- veel suhtes, aga tõsiselt kaalud lahutust;
- praegu lahutamas;
- juba tükk aega tagasi lahutanud, aga pidevalt mõtled veel eelmisele suhtele ja eksile.
Hoolimata sellest, millises kohas sa praegu oma lahutusega oled, on oluline, et soovid võtta vastu tuge ja liikuda oma eluga edasi uue ning parema tuleviku suunas.
NB! See grupp pole sulle, kui arvad, et kõik ebameeldiv su elus on teiste süü ning sa otsid kohta oma kibestumise väljaelamiseks, eksi või naiste kirumiseks.
Grupis on koos julged mehed, kes on valmis oma ebamugavatele tunnetele otsa vaatama, teineteist toetama ja oma elus muutusi tegema.
Ka grupijuht on mees. Selline meestelt-meestele formaat loob keskkonna, kus saad turvaliselt ja mugavalt enda lahutuse teemadel rääkida.
Sa ei ole selles üksi!
Lahutus on üks keerulisemaid kriise inimese elus. Eriti valusalt mõjutab see mehi, kuna nad ei oska tihti enda vajadusi märgata ja seetõttu jäävad muredega üksi ning lõpuks murduvad.
Seetõttu võid ka sina end praegu tunda:
- üksikuna (koos naisega kadus ka suhtlusring ning lapsi ei pruugi enam nii tihti näha);
- negatiivsesse kinnijäänuna (oled pidevalt vihane ja kibestumise äärel);
- end ebakindlalt ja segaduses, nagu oleksid elu üle kontrolli kaotamas;
- piinavat soovi eksiga kaubelda ja lõppenud suhe uuesti toimima saada;
- pidevat vajadust oma ebamugavat olemist uute suhete, magusa, rämpstoidu, alkoholi või muude ainetega tuimestada.
Mis kasu Sa grupis käimisest saad?
Kasud, mida teised mehed välja on toonud:
- see on ainulaadne võimalus rääkida toetavas keskkonnas oma lugu, kuulata teiste omi ning panna juhtunu laiemasse perspektiivi. Kokkuvõttes aitab see sul mõista, et sa pole oma teemades üksinda;
- saad tunnistada ja väljendada tundeid, mis pinna all pakitsevad. Nõnda väheneb koorem su õlgadel ja elu läheb märkimisväärselt kergemaks;
- su enesekindlus ja enesehinnang kasvavad ning sa julged olla aina enam see, kes sa päriselt tahad;
- analüüsides lahkumineku põhjuseid, suureneb su empaatia nii enda kui ka eksi suunal ja teie suhted võivad vähem okkaliseks muutuda. See omakorda aitab teil mõlemal lastele toetavat vanemlust pakkuda;
- sa leiad grupist uusi tuttavaid ja äkki isegi sõpru, kellega edaspidi koos midagi ägedat teha;
- saad kasulikke tööriistu ja nippe, mis aitavad sul oma vaimse, emotsionaalse ja füüsilise tervise eest paremini hoolitseda;
- sa lased lahti vanast suhtest ja eksist ning liigud tervema ja õnnelikuma tuleviku poole.
Programmi ülesehitus ja sisu
„Lahutusest lahenduseni“ programm kestab 10 nädalat.
Iga nädal on üks kohtumine, mille kestvuseks on 2 tundi.
Esimene kohtumine on omavahel tutvumiseks ja kõigi lugude kuulamiseks.
Järgnevatel kordadel on alati kindel teema, mille ümber osalejad kogemusi jagavad. Teemadeks on näiteks ühisvara jaotamine, laste elu korraldamine, lähedus suhtes, lahutuskriisi faasid jne.
Lisaks annab grupijuht iga kokkusaamise lõpus lihtsa kodutöö (enamasti 1–2 küsimust), mis paneb su mõtted liikuma järgneva nädala teemadel.
Kokkusaamistel on vahest ka paarisharjutused ja omaette kirjaliku reflekteerimise hetked.
Kuna programmis järgnevad teemad teineteisele kindla loogika alusel, siis on oluline, et oled kohal igal kohtumisel. See garanteerib sulle maksimaalse grupist saadava kasu!
Oluline!
- Grupis on maksimaalselt 10 osalejat, mis tagab, et kõik saavad piisavalt sõna.
- Grupis räägitav jääb sinna ruumi ja kõik osalejad allkirjastavad programmi alguses ka konfidentsiaalsuse hoidmise lubaduse.
- Kuigi kaasarääkimine ja oma lahutuskogemuse jagamine on igati soovitatav ja soodustatud, siis sina ise valid, kui palju ning mida räägid. Kui valid vahest ka vaikimise, on seegi okei.
- Tegemist pole niisama lobisemise ringiga ega ka teraapiagrupiga. See on kogemuspõhine toetusgrupp, kus juht hoiab ruumi, teemat ja haldab vestlust, et see püsiks kõigile kasulik.
Maksumus ja registreerumine
Sinu investeering kümme nädalat kestvasse teekonda on 400 eurot, ehk 40 eurot kord.
Registreerumiseks täida palun allolev vorm.
Mis saab peale registreerumist?
Meie protsess on järgnev:
- gruppe viime läbi Eesti erinevates piirkondades ning ka veebis. Toetusgrupp alustab, kui registreerunud on vähemalt 10 meest;
- grupi käivitamisel võtab grupijuht sinuga ühendust, et leppida kokku kuni 30 min videokõne;
- kõnes saate tuttavaks ning grupijuht küsib sult lisaks taustaküsimusi, et mõista sinu praegust olukorda ja ootusi eelseisva osas. Loomulikult saad küsida ka ennast huvitava kohta;
- kui kõne lõpuks kõik klapib ja soovid endiselt grupiga liituda, saadab MTÜ VAITER sulle arve, mille tasumisel oledki kirjas ja saad peagi toetusgrupis käimist alustada.
NB! Kui sul on enne registreerumist kahtlusi-kõhklusi või küsimusi, millele sa siit vastust pole saanud, kirjuta julgelt „Lahutusest lahenduseni“ programmi arendusjuhile Karl Teichmannile aadressil karl@vaiter.ee
Toetusgruppi registreerumise vorm
Mehi ja lugusid on palju – nii sarnaseid mustreid kui ka tohutult erinevaid minu loost.
Olen saanud mõistmist, et tuleb uus ja parem hetk minu elus. Olen saanud rääkida hinnangutevabalt oma story ja saanud mõtteid kuidas edasi“
Küsimused-vastused
See on normaalne, eriti meeste puhul, sest enamasti pole keegi neile seda oskust õpetanud.
Grupijuhi ülesanne on luua ja hoida toetavat ning positiivset õhkkonda, kus tunnetest rääkimine muutub lihtsamaks.
Samas tea, et sa pole millekski sunnitud. Räägid nii palju kui sel hetkel soovid.
Jah, konfidentsiaalsus on grupi toimimise alusväärtus, see loob usaldusliku ruumi jagamiseks. Kõik osalejad allkirjastavad programmi alguses ka konfidentsiaalsuse hoidmise lubaduse.
Ei, grupp on mõeldud kõigile meestele, kes alles mõtlevad lahutamisele, juba on protsessiga pooleli või on lahutanud pikemat aega tagasi.
Kui tunned, et miski seoses lahutusega painab sind pidevalt ja soovid elus paremasse kohta liikuda, oled oodatud liituma!
Jah, see on eeldus, et saad enda jaoks parima tulemuse.
Lisaks järgnevad teemad programmis kindla loogika alusel, mistõttu on oluline, et võtad kõigest osa.
Vaata palun enne registreerumisvormi täitmist üle grupi toimumise kuupäevad, ja kaalu, kas päriselt saad osaleda. Sel teemal vestleb grupijuht sinuga kindlasti ka videokõnes.
Programm pärineb Soomest ning see on välja arendatud ja aastate jooksul testitud MTÜ Miessakit poolt.
MTÜ VAITER on organisatsioon, mille eesmärgiks on tõhusa ennetus- ja teavitustegevuse abil parandada vaimse tervise seisundit Eesti ühiskonnas.
MTÜ arendab ja juurutab Eestis programme, mis on suunatud vägivalla ennetamisele ja tõkestamisele („Hoolivad isad: turvalisem elu lastele“ ja „Naised vägivallata“) ning pakub täiskasvanutele, peredele ja spetsialistidele teenuseid (nt saviteraapia) ja koolitusi.
Projekti rahastavad
Erasmus+2024
Erasmus+ programmi projekt „Lahku läinud või lahutuse protsessis olevate meeste toetuse ja arengu programm“
(New program in Estonia for divorced men; 2023-2-EE01-KA210-ADU-000177985)
MTÜ VAITER alustas 2024. aastal uute meestelt meestele toetusgruppidega. Programmi nimi on „Lahutusest lahenduseni“.
Katsetame ja kohandame Eestis rakendamiseks programmi lahku läinud või lahutuse protsessis olevatele meestele.
Programm on pärit Soomest ning selle väljatöötajaks on meie hea projekti partnerorganisatsioon Miessakit RY.
Soomes on programmi nimetus „Erosta Elossa“. Programmi koolitajad on projekti partnerorganisatsioonist Miessakit RY ning koolitusi viiakse läbi Soome mudelile vastavalt, tehes vajalikke kohandusi testgruppide tagasiside põhjal.
Projekti peamine eesmärk on aidata toetavates koolitusgruppides osalevatel meestel tulla paremini toime lahutuse ja sellejärgsete mõjudega nii neile endile kui ka nende lähedastele (eelkõige lapsed ja endised partnerid).
Lahkuminek mõjutab alati perekonna omavahelisi suhteid ning on oluline soodustada paremini toimivaid ja turvalisi lähisuhteid lahutuse protsessis ning selle järel.
Tegevused
Projekt hõlmab Soomes väljatöötatud programmi rakendamist Eestis. Koolitame välja grupijuhid Eestis ja viime läbi 3 testgruppi, mis on planeeritud toimuma 2024. aastal.
Grupijuhtide koolituse ja gruppide toimumise kohta info jagamine toimub nii sotsiaalmeedia kaudu kui ka koostöös kohalike omavalitsustega üle Eesti. Projektis planeeritud teavitustegevuste kaudu suureneb sihtgrupi seas teadlikkus programmist.
Tulemused
Projekti tulemusena on meil Eestis olemas kasutusvalmis struktureeritud ja professionaalselt juhendatud programm, mille kaudu saab kestlikult tuge pakkuda lahutatud meestele, eesmärgiga hoida turvalisi ja rahumeelseid suhteid lähedastega.
Projekti kestus: jaanuar–detsember 2024. aasta
MTÜ VAITER
info@vaiter.ee
Projekti rahastab Euroopa Liit, Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri ja Haridus- ja Noorteameti kaudu.