Loovteraapia: "Töö saviväljal" - mis see on?

Töö saviväljal” ehk saviteraapia on loovprotsess, mis annab võimaluse ennast ja oma tundeid nii sõnaliselt kui kehaliselt väljendada hoitud turvalises keskkonnas. Koostöös Tallinna Laste Tugikeskusega oleme kirja pannud savitöö meetodi tutvustuse. Selle meetodi töötas välja prof. Heinz Deuser Saksamaal aastatel 1970-1980, kasutades sealjuures järgnevaid psühholoogilisi ja pedagoogilisi teooriaid: humanistlik psühholoogia (A.Maslow jt), C.R.Jungi psühholoogiline kontseptsioon (sümbolid, arheotüübid, müüdid), Piaget arenguteooria, Winnicott’i suhete arengu teooria, Bowlby kiindumussuhte teooria.

Saviteraapial on selged piirid ja samas ka piiramatud võimalused. On kast saviga, kauss veega, turvaline inimene (saatja) istub kõrval, on topelt „hoidmine“. Materjali on piisavalt, see ei hakka vastu, ei saa haiget, ükskõik, mida temaga teed. Suurt hulka savi saab kasutada milleks iganes: midagi valmis teha, näidata, tunda, millestki vabaneda, vormida, hoida, haarata, puudutada, hoolitseda…

Kätega savi ja vee puudutamine annab mõnusa tunde ning käed ja sõrmed muutuvad osavamaks.

Kõik mis meiega elu jooksul juhtub, jääb meie kehasse reaalsete pingetena lihastes, elundites ja kudedes. Saviteraapia on loovprotsess, mis annab võimaluse oma tundeid kehaliselt välja reageerida, toime tulla selle TEISEGA. Saab haarata, võtta, olla agressiivne, rünnata, väljendada oma jõudu, viha ja raevu või ahastust, kurbust, nn “võidelda draakoniga”, mis on konflikti ja selle lahendamise sümboliks.

Keete Janter

Psühhosotsiaalne nõustaja, kasutab loovteraapia meetodit “Töö saviväljal”

„Töö saviväljal annab palju võimalusi, et töötada erinevate vanusegruppidega ja erinevate murekohtadega, nii laste kui ka täiskasvanutega. Savitöö meetod põimib sõnalise ja kehalise koostöö, mille aluseks on hea kontakt osapoolte vahel. Tekib usaldus ja avatus ja uudishimu nii enda kui maailma suhtes.“ 

Kellele?

Saviteraapiat kasutatakse põhiliselt töös laste ja täiskasvanutega psühhiaatrias ja traumateraapias, samuti rehabilitatsioonis.

Pilt savitööst
Pilt savitööst
Pilt savitööst
Pilt savitööst

Saviteraapia sobib hästi järgmistel juhtudel:

  • traumakogemus (õnnetused, vägivaldsed suhted, lahkuminek jms), 
  • erivajadused,
  • ülitundlikkus, 
  • füüsilised vaevused,
  • nõrk motoorika,
  • hüperaktiivsus ja keskendumisraskused,
  • psühhosomaatilised sümptomid,
  • muutused või keerulised olukorrad seoses elukorraldusega, tööeluga, kooliprobleemidega, suhetega.

“Töö saviväljal” soodustab lapse aju arengut, kuna kahe käega tööd tehes „suhtlevad“ omavahel vasak ja parem ajupoolkera. Tänu sellele paranevad erinevate ajukeskuste vahel olemasolevad seosed ning tekib juurdepääs traumakolletele ajus.

Sageli laps ei oska või ei taha rääkida sellest, mis temaga on juhtunud, ta ei oska oma seisundit kirjeldada ega oma käitumist ja emotsioone analüüsida. “Töö saviväljal” aitab kaasa traumadest põhjustatud tühikute „täitmisele“ lapse arengus. Koostöös lapse vanematega/hooldajatega on kergem aru saada lapse käitumise põhjustest, mõista lapse sisemisi vajadusi ja toetada tema arengut.

Saviteraapia protsess on pikaajaline. Soovitatav on minimaalselt 10 seanssi. Ühe seansi pikkus on kuni 45 minutit ja töö toimub enamasti individuaalselt. Vajadusel toimuvad ka lapse ja lapsevanema ühised seansid. Teenust osutan ka beebide vanematele, kus lapsevanem teeb savitööd ja beebi on turvaliselt minu poolt hoitud.

Juhendaja koos koolitust läbiva lapsevanema beebiga

Saada meile oma tagasiside teenuse kohta SIIT:
Keete Janter
Tel: +372 523 0669
E-mail: keete@vaiter.ee

Võta ühendust
Kirjutage meile, kui soovite osaleda teraapias 'Töö saviväljal'